The Day of the French Language and Francophonie at the National University of Uzbekistan in the Faculty of Foreign Philology at the Department of French Philology.
Every year on March 20, the International Day of the French Language and Francophonie is celebrated.
The Day of the French Language was established by the UN in 2010 “to celebrate multilingualism and cultural diversity, as well as to promote the equal use of all six official languages throughout the Organization.”
The date of March 20 was chosen in connection with the celebration of the 40th anniversary of the International Organization of Francophonie, founded in 1970.
The International Day of Francophonie is dedicated to 220 million French speakers, of whom 75 million consider French their native language.
Students from the Department of French Philology participated in competitions such as “Video Clip for French Language Learners in Uzbekistan,” “My Eiffel Tower,” and “Song Contest” and “Congratulations in the form of a poem.”
This event was attended by the director of the French Alliance in Tashkent, Dilshod Akhmedov, the former consul of Belgium in Uzbekistan, Jean-Claude Bojan, the teacher from the French Alliance, Elenor, and the candidate from the University of Mons, Belgium, Timothy Waties.